انفجار مهیب در دوغارون

توضیحات:

 • به گزارش منابع محلی، ظهر امروز (۲۵ بهمن ماه) تاسیسات گمرکی اسلام‌ قلعه در خاک افغانستان واقع در جوار گذرگاه مرزی دوغارون ایران در شرق خراسان رضوی دچار آتش سوزی گسترده‌ای شد

  صدا و دود این انفجار بزرگ حوالی ساعت ۱۳ امروز در شهر تایباد واقع در فاصله ۱۸ کیلومتری از مرز دوغارون شنیده شد و هم ‌اینک دود عظیم ناشی از انفجار توسط شهروندان تایبادی قابل مشاهده است. 

  این رخداد که هم ‌اینک موجب آتش‌ سوزی مهیب در منطقه شده، تعطیلی سریع تاسیسات گمرکی در مرز دوغارون ایران و خروج همه کامیونها و خودروهای باربری موجود در این منطقه را در پی داشت. 

  بر اساس بررسی های اولیه و مشاهدات خبرنگار ایرنا در محل حادثه، این انفجار تبعاتی برای تاسیسات مرزی و گمرکی ایران نیز در پی داشته و با رسیدن آتش آن به داخل خاک ایران سبب انفجار برخی از مخازن آب و گاز شده است.

  همچین یگان هایی از نیروی زمینی ارتش مستقر در نوار مرزی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران جهت امداد رسانی و کنترل منطقه وارد عمل شده ‌اند  

  مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است. تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است.

   گمرک دوغارون واقع در شهرستان تایباد با یک قرن سابقه فعالیت در فاصله ۱۸ کیلومتری مرز ایران و افغانستان در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و مسافر فعال است

  سخنگوی گمرک در این باره گفت: اداره کل گمرک دوغارون خراسان رضوی برای بازگشت کامیون ها و دور شدن از خطرات احتمالی، مسیرهای ورودی را باز گذاشته است.

  لطیفی توضیح داد: کامیون های حامل گاز و سوخت برای  ترک از محل در حال هدایت هستند، و سایر کامیون ها نیز در پاسگاه 17 شهریور که بیش از پنج کیلومتر با محل انفجار فاصله دارد مستقر خواهند شد.

  سخنگوی گمرک افزود: گمرک از هلال احمر و سایر نهادهای امدادی و امنیتی برای مهار آتش و انجام اقدامات ضروری و ارسال بالگرد،  پیگیری هایی داشته است که امیدواریم هر چه زودتر مشکلات پیش آمده مرتفع شود.

  لطیفی در پایان تاکید کرد: از تجار درخواست می کنیم تا اطلاع ثانوی از ارسال محموله صادراتی ممانعت کنند، از پرسنل گمرک نیز خواسته شده تا از محل آتش سوزی فاصله بگیرند. از تلفات این حادثه خبری در دست نیست


 • تهیه و تنظیم توسط سایا سیستم
  تماس : 03132286518
  انتشار خبر در :